با محور قرار دادن شعار اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی

ورقی از تاریخ معاصر مرند از دیدگاه مورخ فرزانه وتاریخ شناس بالامرتبه !

السید مهندس فخرالدین قهرمانی تاریخ شناس معاصر قرن ۲۱

 حال که مورخان واقعی به کارهای تجاری و بساز بفروشی مشغول شده اند! بد نیست که مهندسان هم از فرط این بازار مکاره مسکن به تاریخ نگاری روی بیاورند!.مورخ شهیر شهرمان که در حال تکمیل سفرنامه خود به ترکیه است اخیرا در اثر گرما زدگی مفرط ناشی از بالا رفتن دمای مرند همانند سایر هموطنان به کنج خانه پناه برده و مشغول تکمیل تاریخ  مرند شده است و بر عکس دیگر مورخان به نقاط منفی شهر مرند بیشتر از نکات مثبت نگاه می کنند . البته نقاط مثبت آنچنانی هم که قابل بیان باشد کم است . حال به بخشی از نوشته جدید ایشان عنایت بفرمائید:سیمای شهر مرند تشکیل شده است از موتور و تاکسی. موتور سوارهایی که صداهای ناهنجارشان مردم را کلافه کرده است. قبلاْ موتور در روستاهای مسیر اردکلو زیاد بود. اما با بوجود آمدن شرکت آمیکو و فروش اقساطی موتور، تعداد موتورها مثل قارچ رشد کرد. صداهای سرسام آور مزاحم زندگی مردم شده است. از طرفی هم به تعداد هر نفر یک تاکسی وجود دارد!!! که نشان از بیکاری می باشد. البته تعداد کارخانه در شهر مرند خیلی زیاد است !! اما مردم .......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۱ تیر۱۳۸۹ساعت 13:25  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

استقبال گسترده جوانان مرندی از وام اشتغال زایی صندوق مهر امام رضا(ع)

و آب سرد مسئولین صندوق بر روی دست جوانان ثبت نام کننده!!!!

در اولین روز ثبت نام که با ترافیک سنگین در سایت ثبت نام مواجه بود به نحوی که چندین ساعت زمان می طلبید تا مراحل ۶ گانه ثبت نام طی شود حقیر به سختی توانستم ثبت نام نمایم ولی در مراجعه حضوری به صندوق یکی از کارمندان بدون اینکه حتی مدارک مرا بررسی کند از روی قیافه بنده تشخیص داد که وام مربوطه شامل حال بنده نمی شود و علت آنرا موهای سفید و سن زیاد من عنوان کرد و بدون اینکه از طرح و برنامه و سن من خبری داشته باشد و حتی پیش گویی کرد که سایت ثبت نام شما را نخواهد پذیرفت که خوشبختانه با موفقیت ثبت نام نمودم و تمام شرایط لازم را دارم. آخر اینکه حداقل مسئولین صندوق که از فامیل های خود برای کار در صندوق استفاده می کنند ،لااقل نحوه برخورد خود را با مراجعین طوری تنظیم نمایند که حیثیت این صندوق که از اولین طرحهای رئیس جمهور محترم است زیر سوال نرود. البته فعلا نامی از این فرد نمی برم ولی در صورت نیاز قابل پی گیری و برخورد است. 

تکمیلی: همان طور که فرد مذکور (کارمند صندوق)غیب گویی کرده بود، وام شامل حال ما نگردید و از قرار معلوم ماجرا کلا سر کاری بود و حتی یک جوان تازه فارغ التحصیل ( به نام س - ح) با مدرک لیسانس مهندسی که تمام زمینه های دریافت وام برای ایشان فراهم بود نیز مثل بنده مردود شدند و به ما فقط گفتند رد شده اید و هیچ دلیلی هم نیاوردند و جواب قانع کننده دیگر ندادند. حال ما یک خواهش داریم و آن اینکه مسئولین صندوق مهر امام رضای مرند لیست مشمولین وام را برای عموم منتشر کنند تا خدای نکرده ما فکر نکنیم آنان به آشنایان خود وام داده اند.منتظر هستیم

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ تیر۱۳۸۹ساعت 20:8  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

غلط های املایی در تابلوهای شهر ترانزیتی مرند

مهندس فخرالدین قهرمانی در مطلب جدید وبلاگ خود مطلب جالبی را نوشته است که نشان از تیز بینی ایشان دارد. اینگونه موارد در مرند بسیار است به طوری که خیلی از کوچه ها در مرند هنوز اسم وخیلی از خانه ها هم پلاک پستی نداشته و به طور مثال کوچه روبروی دفتر بنده هنوز با قدمت ۶۰۰۰ ساله خود فاقد تابلو و نام مربوطه است و یا اینکه در سمت شهربانی تابلو خیابان مسجد جامع نصب شده و در روی مسجد جامع تابلوی کوچه مسجد جامع نصب شده است و رنگ و مدل هر دو تابلو نیز متفاوت است. و بنده یادم هست این نکته را به شهردار مرند حدود ۵ سال پیش تذکر هم داده ام و یا فروش جیز بیز و قارین قورساخ  در جلو تاریخی ترین مسجد مرند یعنی مسجد جامع خود خود نوعی کم توجهی به این شهر فلک زده را نشان می دهد .حال به نوشته مهندس قهرمانی توجه کنید. (از پلیس راه مرند-تبریز که وارد مرند میشویم در سه تابلوی پیاپی Low Gear را اشتباهاً Lwo Gear نوشته اند. اداره راه یا هر جای دیگر که مسئول این تابلوهاست لطفا اصلاح کنند، تا توریست ها به ما نخندند.)

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۵ تیر۱۳۸۹ساعت 11:58  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

دیوار اشتراکی بدون اجازه شریک قابل تخریب یا دستکاری نیست

پرونده های متعددی از این دست برای  عده ای از شهروندان در دادگاهها تشکیل می گردد که علت عمده آن عدم اطلاع کامل از قوانین مربوط به این گونه دیوارها است  و برای اطلاع بیشتر بخشی از قوانین دیوار اشتراکی را مجددا بیان می کنم.طبق مواد 114 و 119 قانون مدنی ،در مورد دیوار اشتراکی هیچیک از شرکاء نمیتوانند بدون اجازه شریک دیگر تغییری در وضعیت دیوار ایجاد نماید مگر در صورت نیاز به تعمیراتی که اجتناب ناپذیر باشد. همچنین یکی از شرکاء نمیتواند شریک دیگر را مجبور به خرید سهم خود نماید و یا قیمت سهم خود را از وی مطالبه کند .بر اساس ماده ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی هر کس عمدا اشیآء منقول یا غیر منقول متعلق به دیگری را تخریب نماید یا به هر نحو کلا یا بعضا تلف نماید و یا از کار اندازد به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.پس دقت مالکین و ساخت و ساز کننده گان در این خصوص و بالاخص مهندسین ناظر محترم ضرورت مضاعف می طلبد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳ تیر۱۳۸۹ساعت 17:22  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

خبر بسیار داغ از مسکن مهر میلاد

 برای مهندسین ناظر مرندی

پس از گذشت یک سال و اندی از قرارداد نظارتی بین مهندسین و مسئولین تعاونی مسکن مهر و پس از تاخیر های مکرر و طولانی ....

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ تیر۱۳۸۹ساعت 10:32  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تسلیت به آقایان حاج قاسم ابراهیمی و حاج محمد ابراهیمی

برادر ارجمند و همکار گرامی جناب آقای حاج قاسم ابراهیمی - کارشناس محترم دادگستری بدینوسیله درگذشت ابوی گرامیتان شادروان حاج محمد علی ابراهیمی را به جنابعالی و خانواده و بستگان گرامی آن مرحوم تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال علو درجات را برای روح ایشان خواستارم.ضمنا به جناب آقای حاج محمد ابراهیمی عضو سابق شورای اسلامی شهر مرند نیز درگذشت عموی بزرگوارشان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برایشان صبر مسئلت می نمایم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ تیر۱۳۸۹ساعت 19:13  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تبریک به آقای مهندس صالح ایمانی

ویکتور مارتینز

جناب آقای مهندس صالح ایمانی - انتخاب جنابعالی را به عنوان رئیس هیئت پرورش اندام شهرستان مرند که به حق لایق چنین مقامی هستید را به جنابعالی و عموم ورزش دوستان و باشگاههای بدن سازی شهرستان مرند تبریک عرض می کنم و امیدوارم در راه کسب مقام های برتر برای ورزشکاران شهرستان مرند و ارتقاء جایگاه این شهر ستان در مسابقات بدن سازی در سطح استانی و کشوری موفق و پیروز باشید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ تیر۱۳۸۹ساعت 19:3  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

نتایج جالب و تامل برانگیز جلسه مدیریت بحران در مرند

بازدید اشرف نیا

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی مهندس اشرف نیا در بازدید از پلهای قیام و طالقانی ومحله های سیلزده واقع در این مسیل از جمله کوچه های حکیم باشی وکوچه اصولی وکوچه ولیعصر باغ وزیری ومغازه های آسیب دیده  دیدن  نموده و جلسه ای با حضور وی در مدیریت بحران شهرستان تشکیل شد وموارد زیر به تصویب رسید :
1-    ایجاد اصلاحات اساسی در پلهای قیام وطالقانی جهت افزایش دبی پلها وعبور سیلابها از زیر پلها
2-    لایروبی واصلاح مسیل های قیام ویالدور در بالادست شهر برای آزاد سازی مسیل وجلوگیری از انسداد آن در هنگام سیلاب

با عنایت به تصمیمات اتخاذ شده حال قضاوت نهایی با مردم است که آیا عامل انسانی در این حادثه سیل بیشتر دخالت داشته است یا عامل قهری و غیر مترقبه ، چرا که در صورت غیر طبیعی بودن این حادثه اصلا نبایستی به ساختار پلها دست زد زیرا در این صورت می بایست مسیل ها نیز تعریض و اصلاح می گردید . جالب ترین و تامل برانگیز ترین نکته در این حوادث این است که هیچ مسئولی دنبال مقصراصلی و تنبیه آن نمی گردد و کسی نیست که خود را به عنوان مدعی العموم در مقام تعیین عاملان اصلی این همه خسارت قرار دهد . برای روشن شدن بیشتر موضوع روی ادامه مطلب کلیک کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ تیر۱۳۸۹ساعت 17:15  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

هفته قوه قضائیه گرامی باد

هفته قوه قضائیه بر عموم کارکنان دستگاه قضایی و وکلا و کارشناسان محترم دادگستری و همکاران مستقر در شهرستان مرند مبارک و روح بزرگ شهدای ۷ تیر از جمله معماربزرگ دستگاه قضايي شهید آيت الله دکتر بهشتي قرین رحمت واسعه الهی باد. 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ تیر۱۳۸۹ساعت 21:51  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصادف شدید خودرو پیکان با آردی در خیابان ایستگاه

بعد از ظهر چهار شنبه حوالی ساعت ۵ عصر جهت ارائه نظریه کارشناسی عازم شعبه ۶ شورای حل اختلاف مرند بودم که در جلو مغازه بستنی فروشی رزاقی با صدای غرش یک دستگاه آردی میخکوب شدم و حتی امکان حرکت جزئی نیز برای فرار از مهلکه برایم فراهم نشد. ماجرا از این قرار بود که یک تازه داماد کروات به گردن به همراه ساق دیش با ماشین پیکان خود که عازم مراسم جشن و عروسی بود ابتدا با سرعت تمام خود را به راننده ون ایستاده در جلو عینک سازی کلاشی کوبیده و پس از مصدوم نمودن ایشان از ناحیه پا خود را به شدت از پشت به یک دستگاه آردی جلوی خود کوبیده و آردی را به سمت پیاده رو سمت رزاقی هل داد که اگر جداول کنار خیابان به دادم نرسیده بود الان تقریبا فاتحه بنده خوانده شده بود . در این حادثه راننده ون به شدت مصدوم و راننده پیکان و تازه داماد بد شانس نیز از ناحیه بینی مجروح گردید. خداوند به هر دو مصدوم شفا عنایت کند.به تصاویر ثبت شده این تصادف در ادامه مطالب نگاه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۴ تیر۱۳۸۹ساعت 12:43  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

اجرای سقف یونولیتی به فرم نسبتا صحیح برای اولین بار در شهر مرند

 توسط مهندس میر حسین قریشی در سقف دوم یک ساختمان ۴ طبقه

برای اولین بار در مرند یک مهندس خوش ذوق و با تجربه مرندی به نام جناب مهندس میر حسین قریشی برای جلوگیری از ترک برداری گچ و خاک و سفیدکاری و مقاوم حریق بودن سقف های یونولیتی توانست پس از ماهها کش و قوس و اختلاف نظر موجود در بین کارشناسان و سازندگان ساختمان مبنی بر نحوه استفاده صحیح از بلوکهای یونولیتی ، بند ۵ و تبصره ح دستورالعمل استفاده از این نوع بلوکها را در سقف یونولیتی به شرط استفاده از مفتول ۲ میلی را به مرحله اجرا در آورد که این کار با استفاده از سیمهای گالوانیزه و با پیچیدن بر روی تیرچه ها قبل از یونولیت گذاری برای اولین بار در سقف دوم ساختمان اسماعیل شکوهی در ۱۲ متری مسجد جامع ،به مرحله اجرا در آید که در خصوص نحوه عملیاتی کردن این موضوع آقایان مهندس قریشی ولطفعلی و مصطفوی به صورت مشترک کار فنی و تحقیقی انجام داده اند .البته قبلا نیز این روش در ساختمان ۱۲ طبقه آب و فاضلاب مرند در شهرک ولیعصر به فرم مشابه با مفتول معمولی انجام گردیده است که نظارت آن نیز با بنده می باشد. تبصره ح از ماده ۵ این دستورالعمل چنین تصریح میکند: ح-پوشش گچ یا پوشش محافظ حریق پایه گچی باید به ضخامت حداقل ۵/۱ سانت بر روی رابیتس اجرا و رابیتس باید به وسیله مفتول به قطر حد اقل ۲ میل در فواصل حداقل ۲۰ سانت به تیر چه ها متصل گردد.

در ادامه مطلب به تصاویر اجرائی این روش دقت کنید.  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ تیر۱۳۸۹ساعت 18:42  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

سخنی کوتاه با فرماندار و شهردار و اعضای شورای شهرمرند

قبل از هر سخنی ، می دانم که قبول آن برای شما خیلی سخت است ولی مطمئنا مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایجاب می کند که مسئول در بین مردم حضور یابد و مشکلات محلی و منطقه ای را از نزدیک مشاهده و راهکار لازم و دستورات مقتضی را نیز فی المجلس صادر نماید.و این را نیز می دانم که خواهید گفت که ما هم کار و زندگی داریم ولی جواب من این است که: وقتی شماها پا در رکباب این مسئولیت سنگین می گذارید و برای رسیدن به این منسب مثلا در ایام انتخابات شوراها حتی تا پاسی از شب هم وقت خود را صرف جمع آوری رای از مردم به هر نحو ممکن می کنید . حال پس از انتخاب شدن چه اتفاقی می افتد که مردم می بایست برای دیدن و ملاقات حضوری شما وقت قبلی گرفته یا با هزاران تکنیک  اداری دفتر داران حرفه ای(نیستند-جلسه دارند-ماموریت رفته اندو....)!!! از درهای شما رانده می شوند. و پیشنهاد آخر اینکه هر از چند گاهی مثلا هر ماه یکبار به همراه معاونین و مسئولین ادارات به صورت پیاده روی در محلات از پیش اعلام شده حضور یافته و درد مردم را از نزدیک مشاهده و برای آن راهکار بدهید. باور کنید که خیلی از مشکلات شهروندان مرندی را با این راهکار می توان حل کرد ولی نمی دانم که چرا طلسم این کار هنوز هم توسط مسئولی شکسته نشده است و چرا سعی دارید به مردم بگوئید و وانمود کنید که ما با شما اندکی تفاوت داریم و آن فاصله کذائی بایستی حفظ شود و دست آخر اینکه این کار کمی سختی دارد و گمان می کنم که زیر بار این فشار به راحتی نخواهید رفت ولی بدانید که مسئولیت در جمهوری اسلامی یعنی این و نه پشت صندلی ریاست نشستن و مردم را در ادارات با تکه کاغذی به دنبال خود دواندن و یا مثلا خدای ناکرده دوره مسئولیت را صرف امور تحصیل و تفریح و کنارخانواده بودن و تبلیغ وتدریس و ....و......و......و......وخیلی از چیزهای دیگری که خوف آن می رود با گفتن آنها شاید زندگی عادی را برای گوینده تیره و تار نمایند، نمود !!!حداقل اینکه ای کاش شماها وقت بیشتری از عمر مسئولیت خود را واقعا برای حل مشکلات شهروندان سپری کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ تیر۱۳۸۹ساعت 12:46  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

درخواست مجدد ناظرین فنی بنیاد مسکن

از مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرند جناب مهندس عبادی

متن کامل این درخواست به شرح زیر است:

مدیریت محترم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرند جناب مهندس عبادی

با سلام و احترام:به استناد ماده 5 از قرار داد منعقده بین ناظرین فنی محترم بنیاد مسکن مرند و شر کتهای تعاونی طرف قرارداد با بنیاد در خصوص نحوه حل اختلافات فی مابین در رابطه با قرار داد مذکور و به دلیل اینکه در این بند صراحتا مدیر شعبه بنیاد مسکن مرند تنها مرجع حل اختلاف فی مابین ناظر و شرکت تعاونی معرفی شده است و در پای قرار داد نیز مدیر بنیاد مسکن به همراه ناظر و شرکت تعاونی آنرا امضاء نموده اند .فلذا اینجانبان امضاء کنندگان ذیل که تعداد کثیری از ناظرین مشغول به کار در بنیاد مسکن مرند، که چندین سال است با آن نهاد محترم همکاری می کنیم ، ولی متاسفانه در پرداخت حق الزحمه نظارت ناظرین روشها و بروکراسی های کاذب حاکم است و به  طور غیرشفاف  مبالغ حق نظارت واریزی توسط متقاضیان در وجه بنیاد مسکن به جای پرداخت به موقع به ناظرین ، به بهانه ارائه صورت وضعیت و غیره به تاخیر انداخته می شود  و در نهایت با کسورات مختلفی اعم از عودتی و سهم صورت وضعیت نویسی و سهم گزاف شرکت و غیره که هیچ کدام از منطق خاصی تبعییت نمی کنند  و برای ما نحوه انجام این گونه عملیات مالی روشن و شفاف نبوده و مدت زمان پرداختها نیز بسیار طولانی و غیر قابل تحمل است .بنابراین: از رئیس محترم بنیاد مسکن مرند به استناد ماده 5 از قراداد منعقده بین ناظرین و شرکتها ، به عنوان مرجع برای حل اختلاف بین ناظرین و شرکتها معرفی شده ، عاجلانه درخواست تشکیل جلسه فوری با حضور کلیه ناظرین فنی و مدیران شرکتهای طرف قراداد را  خواستاریم.

رونوشت: رونوشت معاونت محترم امور بازسازی و مسکن روستائی

توجه: ناظرین محترم جهت امضای این درخواست سریعا به دفتر مهندس مصطفوی مراجعه نمایند

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ تیر۱۳۸۹ساعت 12:59  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

گزارش تصویری جدید از سیل مرند و بخشی ازعلل ایجاد آن

علی رغم گذشت بیش از سه روز از وقوع سیل و طغیان آب مسیل چای کنار خیابان قیام مرند که یکی از  علل اصلی آن با توجه به آثار و علائم مربوط به این حادثه از نظر نگارنده این سطور ناشی از جوابگو نبودن دهنه های پل چهار راه قیام و وجود پایه های سنگی و فلزی این پل که موجب گیر نمودن آت و آشغال موجود در سیلاب به این پایه ها شده و نیز آلوده بودن مسیر این رودخانه به زباله ها وشاخ و برگ درختان و نخاله های ریخته شده توسط عده ای و نیز عدم لای روبی بستر این رودخانه در پروسه های زمانی مشخص به نظر می رسد ، هر چند که می بایست کل پل های عابر رو و ماشین روی موجود در مسیر رودخانه چای کنار و یالدور بایستی بدون استفاده از پایه میانی اجرا شده و برای تمهیدات بعدی بایستی سریعا این پایه را برچیده و طرحی نو در این خصوص به مرحله اجرا در آید. البته از ذکر سایر عوامل دخیل در موضوع بنا به اقتضای زمانی خودداری می کنم و انشاء الله در آینده نزدیک برای مردم مرند به نحو مناسبی بیان خواهد شد.متاسفانه هنوز با وجود امدادرسانی شهرداری های همجوار و معین چهره شهر مرند نتوانسته است به حالت عادی برگردد. و هم اکنون شاهد آلودگی شدید هوا در ناحیه مرکزی شهر مرند در اثر گرد و غبار بلند شده از گل و لای خشک شده در سطح خیابان بوده و این وضعیت با توجه به آلوده بودن مواد معلق به انواع میکروبها می تواند برای شهروندان مرندی خطر آفرین باشد. همان طور که در اولین مطلب منتشره در اینترنت نوشته بودم هفته ها طول خواهد کشید تا عوارض کامل این سیل از سطح شهر رخت بر بندد و امیدواریم که وعده مسئولین در خصوص کمک مالی به مردم خسارت دیده به عمل تبدیل گردد. و همانند ماجرای تریلیر ترمز بریده به افسانه تاریخی تبدیل نشود.

با کلیک روی ادامه مطلب  تصاویر مربوط به سیل ویرانگر در مرند را تماشا کنید....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 19:55  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

خبرفوری: سیل شدید در مرند-هفته پر مشقت برای مسئولان

 وقوع سیل شدید در مرند و طغیان آب و خسارت گسترده به خودروها و مغازه های مردم مرند

در حد فاصل  پل قیام مرند تا حد فاصل پل خیابان طالقانی و محله نخود بیگ و مغازه های اطراف

این خبر به همراه تصاویر مربوطه لحظه به لحظه در حال تکمیل شدن است

بارش شدید باران و تگرک از ساعت ۳۰/۲ ظهر پنج شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۸۹ لغایت ساعت حدود ۴ بعد از ظهر همان روز ،مردم شهرستان مرند را به شدت غافلگیر و به دنبال آن گرفتگی و طغیان سیلاب در محل پل کم عرض و کم ارتفاع چهار راه قیام منجر به وقوع سیل گسترده در سطح معابر و پیاده روهای اطراف گردید که هم اکنون تمامی تلاش امدادگران بسیجی و هلال احمر و شهرداری برای مهار این بحران ادامه دارد . شهردار مرند که از لحظات اولیه وقوع سیلاب در محل حادثه حضور داشته اند در یگ گفتگوی کوتاه اظهار نمودند که در هنگام وقوع سیلاب خودروی حامل وی در آستانه هجوم سیلاب قرار گرفته بود که توسط مردم عادی از این مهلکه نجات پیدا می کند.مبدا این سیل از سمت روستای گلزار به سمت چای کنار روانه شده و به همراه خود تلی از شاخ و برگ درختان و نخاله های موجود در بستر چای کنار را به سمت داخل شهر مرند روانه کرده است.

ادامه مطلب و تصاویر مربوطه را حتما بخوانید و ببینید 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۷ خرداد۱۳۸۹ساعت 20:52  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

بهره‌ برداري گسترده از مسكن مهر در نيمه دوم امسال
 
و روند کند ساخت و ساز این طرح در شهرستان مرند

وزير مسكن و شهرسازي از انعقاد قرارداد ساخت 670 هزار مسكن مهر با انبوه سازان، تعاوني‌هاي مسكن و گروهي سازها خبر داد و گفت: در نيمه دوم سال جاري بهره‌برداري قابل توجهي از طرحهاي مسكن مهر خواهيم داشت. این در حالی است که مسئولین مسکن مهر در مرند از جمله تعاونی های مسکن مهر مستقر در شهرک میلاد مرند از تحرک بسیار کمتری برخوردار بوده و از وضعیت اسفناکی برخوردارند. به عنوان نمونه مدیران تعاونی مهر عتیق در عمل به تعهدات خود در قبال سازمان نظام مهندسی مرند در رابطه با حق الزحمه نقشه و نظارت که گام نخست اجرای این پروژه ها می باشد عاجز هستند و کار را به جایی رسانده اند که حتی به تلفن های خود نیز از دست طلبکاران جزء و کل پاسخ نمی دهند. به طوری که اکثر اعضای ثبت نام کننده در شهر مرند از روند کند ساخت و ساز و تامین امکانات زیر بنایی طرح از جمله آب و برق و گاز و ... گله مند هستند.به عنوان نمونه روی ادامه مطلب کلیک و آنرا مطالعه نمائید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:57  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

شروع بکار وبلاگ مهندس خسرو طهمزی

کارشناس ارشد ژئوتکنیک و عضو سازمان نظام مهندسی مرند

مهندس طهمزی در اولین مطلب منتشر شده در وبلاگ خود به آدرسhttp://tahmazi.blogfa.com/
 چنین نوشته است:
به نام آفریننده زیباییها

امروز به یمن تقارن با ولادت حضرت زهرا این وبلاگ آغاز بکار می کند. هدف از این وبلاگ گشودن پنجره ای نو به مهندسی عمران با تکیه بر مهندسی ژئوتکنیک، معرفی ایده های نو، بررسی مشکلات صنفی در حوزه کاری در آذربایجان شرقی و بخصوص مرند وسایر مسائل و موضوعات متصور و جالب است. امید است همکاران، دوستان، دانشجویان و سایر صاحبنظران با ارسال نظرات خود در پربارتر نمودن مطالب این وبلاگ اینجانب را یاری رسانند. با تشکر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 21:59  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

 ترکیه در نگاه مهندس فخرالدین قهرمانی

اخیرا تعدادی از همکاران سازمان نظام مهندسی مرند برای بازدید از نمایشگاهی به ترکیه سفر کرده بودند و توفیق سفر برای بنده بنا به عللی فراهم نشد.در این بین وب نوشته های مهندس قهرمانی که چند روزی بیشتر از سایر همکاران به اتفاق مهندس ملک پور در ترکیه مانده اند جالب توجه است.این متن را باهم مرور کنیم:از مرز که وارد ترکیه می شوید همه جا سرسبز است. از آنکارابه استانبول که بروید فقط جنگل می بینید. رودخانه های زیادی هم در خاک ترکیه جریان دارد از جمله رود ارس که از کوههای آغری(آرارات) سرچشمه می گیرد. چیزی که جلب توجه می کند شکل ساختمان ها می باشد. اکثر ساختمان ها دارای سقف شیروانی می باشند و از انرژی خورشید برای گرم کردن آب بهره می گیرند. در نمای ساختمان ها به هیچ وجه از سنگ های گران قیمت استفاده نشده است. نمای ساختمان ها سیمانکاری رنگی می باشد که هم در زلزله خطری ندارد و هم ارزان ودر عین حال زیبا می باشد. ساختمان ها با هم هماهنگند هم از لحاظ نما هم از لحاظ تعراد طبقات. اکثر ساختمان ها از هم فاصله کافی دارند. غذاهای ترکیه خیلی خوشمزه و گوناگون می باشند. اکثر ساختمان ها یا ۹۹٪ ساختمان ها بتن آرمه می باشد و سازه فلزی به شکل رایج در ایران مشاهده نمی شود.جالب اینکه استفاده از بتن آماده در ترکیه اجباری شده است. البته کیفیت بتن آماده هم در ترکیه بالا می باشد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:11  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

طبیعت زیبای ماهار شهرستان مرند ،هدیه بی نظیر الهی

وقتی انسان در گرمای سوزان تابستان ۴۳ کیلومتر از مرند فاصله میگیرد به چنین طبعت زیبای خداوندی پا می گذارد.طبیعت سر سبز ماهار همچون نگینی درخشان در شهرستان مرند می درخشد.به تصاویری از این طبیعت زیبا و دل انگیز در ادامه مطلب توجه فرمائید.البته لازم به ذکر است که دشت زیبای قره چی در ۳۷ کیلومتری روستای میاب از توابع شهرستان مرند غیر قابل وصف بوده و فقط لازم است انسان یک بار در طول عمر خود به آنجا رفته و عظمت بی نظیر خداوندی را از نزدیک ملاحضه کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ خرداد۱۳۸۹ساعت 19:27  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

مدير عامل صندوق مهر امام رضا(ع) اعلام کرد:

ثبت نام وام اشتغال زایی صندوق مهر امام‌رضا(ع)

*متقاضیان علاوه بر مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی www.mehrereza.ir ، می توانند از طریق پیامک، نشانی و اطلاعات لازم را در زمینه نحوه ثبت نام و دریافت تسهیلات اشتغال، کسب کنند. مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) با اعلام این خبر افزود: طی ثبت‌نام متقاضیان وام برای اشتغال‌زایی ضمن اینکه جوانان در اولویت خواهند بود، پرداخت میزان تسهیلات با توجه به طرح ارائه شده انجام می‌شود.به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دولت، امروز صبح چهارشنبه محمد کریمی مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) در نشست خبری با خبرنگاران داخلی با اشاره به اینکه آغاز رسمی ثبت‌نام از ساعت 8 صبح روز یک شنبه مورخ 16/03/89 انجام خواهد شد، اظهار داشت: از کارجویان و کارآفرینان دعوت می شود تا برای ثبت نام در تاریخ تعیین شده به سایت صندوق مهر امام رضا(ع) مراجعه کنند.کریمی در ادامه ضمن اشاره به اینکه جوانان در اولویت خواهند بود، تصریح کرد: بر اساس طرح‌هایی که ارائه شود، تسهیلات پرداخت خواهد شد و کارمزد آن به میزان 4 درصد و همچنین وام‌های پرداختی طی 5 سال از آنها دریافت خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ساعت 20:17  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

پرداخت مستمری به فارغ التحصیلان بیکار

غلامحین مسعودی ریحان ظهر شنبه در همایش فارغ التحصیلان شهرستان اهر گفت: این پیشنهاد با امضای حدود 70 نفر از نمایندگان مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شده تا مستمری بیکاری به فارغ التحصیلان بیکار تعلق گیرد.عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه این طرح در راستای حمایت از فارغ‌التحصیلان بیکار ارائه شده است، تصریح کرد: این طرح در قالب الحاقیه به ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ارائه شده که در صورت تصویب آن گامی مهم در راستای حمایت از فارغ التحصیلان بیکار برداشته می‌شود.نماینده اهر و هریس در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود از مسئولان کشوری و استانی خواست در راستای تحقق عدالت اجتماعی به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته با ایجاد طرحهای تشویقی و در جهت جذب سرمایه گذاران قدمهای جدی بردارند.عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارتباط مستمر دانشگاه با مراکز تولیدی و خدماتی را موجب بالا رفتن اطلاعات مدیران و ارتقاء کمی و کیفی تولیدات آنها اعلام کرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۹ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:58  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

سالروز آزادی خرمشهر مبارک باد.

اگر خرمشهر آزاد شد ، اگر ایران به اشغال بعثی ها درنیامد و اگر امروز ما ، هنوز هستیم و نفس می کشیم و زندگی را تجربه می کنیم ، مدیون مردان و زنانی هستیم که در سخت ترین سال های این سرزمین ، جنگیدند ، به اسارت رفتند ، زخم خوردند و کشته شدند.به همه شان ادای احترام می کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ خرداد۱۳۸۹ساعت 19:7  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

شرکت قارتال برج وامثال آن تقریبا نقش شرکتهای هرمی را بازی می کنند  و مسئولین آن ظاهرا همه کاره ولی عملا هیچ کاره اند و پول ناظرین بیچاره توسط سرشاخه های اصلی به کام کشیده می شود. و وقتی ناظرین اعتراض میکنند انگشت اشاره مدیر بنیاد به سمت شرکت هیچ کاره دراز می شود.!!!!

در پی مخالفت وعدم رسیدگی مناسب و قانونی مهندس عبادی مدیر بنیاد مسکن مرند صورت گرفت:

 ارسال رونوشت نامه سر گشاده تعداد کثیری از ناظرین بنیاد مسکن مرند به مسئولان شهرستان-استان و کشوری متعاقب دریافت غیر قانونی حق الزحمه ناظرین و عدم پرداخت به موقع آن توسط مدیر بنیاد مسکن مرند .

متن نامه سرگشاده به مدیر بنیاد مسکن مرند که رونوشت آن در اختیار مقامات مسئول در جمهوری اسلامی ایران مخصوصا سامانه سامد ریاست جمهوری قرار گرفته است به شرح زیر می باشد.

مدیریت محترم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مرند

با سلام و احترام:اینجانبان امضاء کنندگان ذیل که تعداد کثیری از ناظرین مشغول به کار در واحدهای احداثی مسکن روستایی و مسکن مهر زیر نظر بنیاد مسکن مرند، که چندین سال است با آن نهاد محترم همکاری می کنیم ،.......بقیه نامه را با کلیک روی ادامه مطلب مشاهده نمائید. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ خرداد۱۳۸۹ساعت 13:51  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصاویری از ماسوله آذربایجان (روستای زنوزق) از توابع شهرستان مرند

يكي از منحصربه فردترين روستاهاي تاريخي و طبيعي ايران روستاي زنوزق است. اين روستا در كنار شهر زنوز و در 30 كيلومتري شمال غربي شهرستان مرند استان آذربايجان شرقي واقع شده است. شهري كه سومين دارالفنون ايران در آنجا تاسيس شده و به همين دليل سطح تحصيلات عمومي مردم اين شهر و روستاهاي اطراف بالاست. زنوز متعلق به دوره صفويه روستايي است پلكاني مانند ماسوله، غرق در رنگ مانند ابيانه و احاطه شده در ميان كوه هاي بلند مانند پالنگان. اما با وجود دارا بودن اين ويژگي ها هنوز كه هنوز است در ميان شهروندان و روستاييان استان آذربايجان شرقي ناشناخته و گمنام است، چه برسد به مردم نقاط ديگر كشور. وجه تسميه نامگذاري اين روستا در اين است كه به دليل قرارگرفتن در ارتفاعات شهر زنوز ابتدا نام آن زنوزداغ بوده كه به جهت تكثر استفاده در تركي آذربايجاني به زونزاغ تبديل شده است و در زبان فارسي به زنوزق اشتهار يافته است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 10:50  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

سکو بندی یا تراس بندی زیبای اراضی شیب دار

 با سنگ چینی در روستای زنوزق توسط کشاورزان

 سكوبندي نیز يكي  از انواع عمليات های  آبخيزداري است كه دراراضي كشاورزي براي حفاظت خاك مورد استفاده قرار مي گيرد. اين گونه عمليات عمدتاً شامل سنگچين نمودن با ارتفاع مشخص بر روي خط تراز است. سكوبندي در اراضي شيبدار كه داراي شيبي بين8 تا 15 درصد هستند كاربرد بيشتري دارد. با توجه به اينكه سكوبندي از سنگهاي سرگردان مناطق مورد نظر ساخته مي شود كم هزينه بوده و از طرف ديگر موجب تماس بيشتر بذر با خاك خواهد شد. سكوبندي علاوه بر افزايش توليد محصولات كشاورزي باعث اجراي شخم صحيح می شود به طوري كه از حركت وسيله ی شخم كننده در جهت شيب ممانعت بعمل مي آورد. بنابراين سكوبندي علاوه بر تاثير مستقيم بر روي حفاظت خاك در اصلاح شخم نيز نقش دارد.هدف از ايجاد سكوها، جلوگيري از شدت يافتن جريان در سطح زمين و نفوذ دادن آن در خاك است .در روستاهای مختلفی از شهرستان مرند از جمله درق(زادگاه مهندس فخرالدین قهرمانی)-شهر زنوز-زنوزق- میاب (زادگاه مهندس مصطفوی)- بابره تین-هرزند عتیق-هرزند جدید(زادگاه مهندس جهانبخش) و میزاب به طرز جالبی از این سیستم سکو بندی در شیب ها استفاده شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 20:9  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصاویری از آبگیری کامل سد زنوز در سال ۸۹

 اين سد در چهار كيلو متري شرق شهر زنوز از توابع شهرستان مرند واقع و عمليات اجرايي آن از شهريور 1380 شروع شده بود.اين سد از نوع سنگريزه اي با هسته ناتراوا است كه طول تاج آن 5/177 متر و عرض تاج 10 متر است و نيز حجم مفيد آن 5 ميليون متر مكعب و حجم آب تنظيمي حدود 10 ميليون متر مكعب در سال خواهد بود.طول درياچه سد زنوز 5/1 كيلومتر مربع است كه براي مصارف كشاورزي و زيست محيطي طراحي و اجرا گرديده ،همچنين مجموع اعتبار هزينه شده براي اجراي آن 70 ميليارد ريال است كه مبلغ يك ميليارد ريال آن از محل مشاركت مردمي و بقيه از محل اعتبارات ملي تامين شده است

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 19:53  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصاویری از طبیعت زیبا و دل انگیز روستای قره تپه از توابع شهرستان مرند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 20:41  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

معرفی یک نابغه آذربایجانی به نام استاد محمد عباسی در صنعت ساختمان و پله

علی الخصوص در پله های بتنی حلزونی-گرد- بیضی و ساده

تصویر استاد محمد عباسی در کنار پله قوسی ساختمان شکیل و قشنگ حاج خلیل یلداگرد

پنج شنبه صبح که به ساختمان بدیع و مدل هندی حاج خلیل یلداگرد واقع در خانه پدری ایشان در محله قدیمی قنبر چشمه سر زده بودم با فردی آشنا شدم که متولد تیکمه داش از توابع بستان آباد بوده و هم اکنون در تبریز ساکن بوده و در زمینه کارهای بتنی بسیار زبر دست و ماهر بوده به طوری که کار با بتن در ساختمانهای بتن آرمه و مخصوصا در پله های بتنی مارپیچ و حلزونی و بیضی و ساده برای ایشان همچون کار با خمیر بازی می ماند. حیفم آمد که ایشان را برای اهل فن و مشتاقان امر ساختمانهای فانتزی معرفی ننمایم. این فرد آقای محمد عباسی نام دارد و جوانی بسیار با هوش و با انرژی بوده و با مشاهده آلبوم کارهای انجام شده ایشان پی به زیبائی کار او خواهید برد. ایشان در مرند در اجرای این قبیل پله ها در ساختمانهای آقایان میزانی-رزاقی-حلمی-فهام و ...کارهای قابل تحسینی انجام داده است. برای خلق آثار نوین معماری و ساختمان سازی حتمابا ایشان تماس حاصل فرمائید.شماره تلفن تماس: 09143166170---09144178084


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 19:55  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

ابتکار جالب هیات اجرائی انتخابی جدید سازمان نظام مهندسی مرند

تشکیل جلسه در یکی از باغات یالقوز آغاج مرند 

در چند روز گذشته و با ابتکار هیات اجرائی جدید دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی شهرستان مرند برای اولین بار  اعضای هیات اجرائی سازمان مرند در یک ابتکاری جالب در هفته سوم اردیبهشت  اقدام به تشکیل جلسه در یکی از باغات روستای یالقوز آغاج که زادگاه یکی از اعضای محترم هیات رئیسه می باشد نمودند . البته قبلا نیز اینگونه ابتکارات توسط هیات وزیران ،یک کشور هندوستانی تبار (کشور مالدیو ) به صورت جلسه در زیر عمق ۵ متری  آب دریا صورت گرفته است که در نوع خود جالب بوده است . از جمله مصوبات مهم این جلسه می توان به انتخاب مهندس حاج میر علی میری اقدم به عنوان نایب رئیس و به طور همزمان به عنوان دبیری هیات اجرائی و نیز استعفاء یا برکناری مهندس آخوندی از دبیری می توان اشاره کرد. البته تشکیل اینگونه جلسات احتمال بازتاب عوارض منفی همچون افزایش هزینه های جاری سازمان و افت کیفی جلسات وداشتن روحیه  اشرافیگری را نزد اعضاء تداعی کند . البته چنانچه اگر باغات مرند و مخصوصا درختان میوه در سال جاری  دچار سر مازدگی شدید نمی گردید ، شاید این گونه جلسات از نظر مالی هم به نفع سازمان و هم در راستای صرفه جوئی در مصرف میوه و تره بار تلقی می گردید.هرچند که برای صاحب باغ شاید بار مالی و کاهش میوه های درختان را به دنبال داشته باشد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 14:4  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

قابل توجه مسئولین محترم شهرستان جلفا مخصوصا مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی جلفا

لطفا فکری به حال گردشگران جلفا از دست این پشه های مزاحم بکنید.

مسئولین محترم شهرستان جلفا از جمله مدیر عامل محترم منطقه ویژه اقتصادی جلفا جناب مهندس عباس رنجبر . با سلام : همگی واقف هستیم که منطقه جلفا به اندازه کافی جاذبه گردشگری دارد که در ایام مختلف سال از جمله تابستان بتواند پذیرای میهمانان از اقصی نقاط مختلف کشور باشد . بر این اساس از جمعه گذشته که با خانواده  گذری بر شهرستان جلفا انداختیم متوجه شدم که هنوز بهار تمام نشده ، سر و کله پشه های مزاحم که گردشگران این منطقه را بد جوری شکنجه می دهند پیدا شده است . لذا با خود فکر می کردم که اگر امروزه تکنولوژی به مرحله ا ی از رشد رسیده که بشر تقریبا همه علوم زمینی و هوایی را در تسخیر در آورده است. حال چطور است که این علم عریض و طویل که حتی امروزه رشته مشخصی به نام جانور شناسی در دانشگاهای ما تدریس می شود ، نتواند از عهده یک پشه به این ریزی درآید.حال سوال می کنید چگونه؟ با اندکی تحقیق و تامل در خواهید یافت که اکثر دانشمندان دنیا در این رشته مانند آمریکا و انگلیس و خصوصا در دانشگاه هاروارد در خصوص دفع این نوع حیوانات مزاحم از طبیعت تحقیقات جالب توجهی نموده و به نتایج بسیار جالبی رسیده اند که به عنوان مثال می توان به اخته نمودن پشته های نر و جلوگیری از تکثیر آنها در مردابها و یا نصب دستگاهای مخصوص التراسونیک که تولید امواج و صدای پشه نر می کنند اشاره کرد . چرا که از قرار معلوم پشه های ماده که عامل اصلی گزش بدن انسان هستند تقریبا در تمام ایام زندگی به جزء در زمان جفت گیری از صدای پشه نر بدشان آمده و از آن فرار می کنند . کلام را بیش از این طول نمی دهم و به این اعتقاد دارم که اگر به فکر چاره اندیشی برای این معضل باشیم قطعا راه حل لازم را برای پاک سازی طبیعت بکر و زیبای شهرستان جلفا برای تمامی ایام سال به خصوص تابستان و علی الخصوص  برای مناطق پر ازدهام  همانند پارکها و بازارچه ها و سایر مراکز فراهم خواهیم ساخت. همواره باید بدانیم که خواستن توانستن است . به امید چاره اندیشی به این مشکل از سوی مسئولین بزرگوار شهرستان جلفا و سایر دست اندرکاران استانی دخیل در این موضوع  .              

۲۰/۲/۸۹

محمدصادق مصطفوی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 20:25  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

دشت زیبای لاله ها (شقایق ها)در ضلع جنوبی راه کلیسای ارامنه جلفا اردیبهشت 89

امسال گردشگران منطقه جلفا شاهد رویش بی نظیر و استثنایی لاله ها در دشت های شهرستان جلفا بودند که در نوع خود یک جاذبه جالب گردشگری برای این منطقه محسوب می شود.تصویر زیر مربوط به بخشی از این دشت وسیع لاله ها می باشد.همچنین بالا آمدن سطح آب رودخانه ارس و طغیان آن به سمت بازار بزرگ جلفا و داخل پارک ساحلی نیز از پدیده های نادر امسال بود که به یمن بارشهای مکرر باران صورت گرفت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 13:53  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

ساختمان6 طبقه با نمای سرامیک شیشه ای 

 برای اولین بار در مرند واقع در نبش کوچه علیخان و خیابان شاهد مرند

برای اولین بار در صنعت آپارتمان سازی مرند با ریسک قابل تحسین یک سازنده محترم مرندی و در قسمت نماسازی آپارتمان از یک مصالح بسیار مرغوب و بادوام و کم ضخامت و در حد ۴ میلی متر به نام سرامیک شیشه ای و با ابعاد ۱۵*۱۵ میلی متر که از نظر قیمت هر متر مربع تمام شده نما  حداقل  ۲۰۰۰۰ تومان است در ساختمان ۶ طبقه آقایان حاج محمد رجبی و شرکاء در نبش خیابان شاهد و کوچه علیخان استفاده گردید که دیدن این نما که در آپارتمانهای سطح شهر مرند بی نظیر است خالی از لطف نیست . توضیح اینکه نظارت بر اجرای عملیات ساختمانی این آپارتمان را بنده بر عهده داشتم.این نوع نما مطمئنا در برابر زلزله خطرات بسیار کمتری نسبت به نماهای سنگی و تراورتن و آجری ۳ سانتی خواهد داشت.چرا که وزن قطعات ریز آن در حد ۵ گرم است و در صورت افتادن از حداکثر ارتفاع ساختمان نمی تواند بیش از یک گردو بر سر انسان یا عابر پیاده ضربه وارد کند و چسب آن برای اتصال به بدنه نما یک لایه نازک سیمان کاری آستر و با رویه نرمه با سیمان سفید به عنوان چسب نهایی  است.روش اجرای آن بسیار جالب و آموختنی است.البته به خاطر گرانی کمتر کسی به سراغ این نوع نما خواهد رفت.ولی استفاده از این نما را به کلیه دوستان توصیه می کنم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 22:27  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

 بسم رب الشهداء و الصديقين

جزیره مجنون و گردان انصار پس آن سردار سرافرازت کو؟!

سردار جبهه ایمان کسائی .....انصار را فرمانده گردان کسائی

 یاد آن ایام بخیر!!

یادوراه بزرگداشت شهدای سنگرسازان بی سنگر شهرستان مرند در مسجد جامع مرند .

مراسم بزرگداشت سالگرد سرداران  شهید جهاد مرند مرا وادار نمود تا خاطرات دوران جنگ مخصوصا جزایر مجنون و پایگاه حضرت ابولفضل ،که یکی از واحدهای مهندسی رزمی که تحت فرماندهی سردار حاج حسن  کسائی بود و .........


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 13:55  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصویر زیبا از کوه ( گئچی قالاسی) واقع در ضلع جنوبی شهر کشکسرای

به برکت بارش های مکرر باران در منطقه مرند و اطراف آن همانطور که در تصویر زیر دیده می شود کوه گئچی قالاسی واقع در ظلع جنوبی  شهر کشکسرای و نزدیکی روستای ارلان ،با ارتفاع ۱۶۴۹ متر از سطح دریا در این ایام  پوشش گیاهی خاصی به خود گرفته است.این عکس را هنگام رسیدگی به یک پرونده تامین دلیل در شهر کشکسرای با گوشی موبایلم گرفته ام .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 19:22  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصویری زیبا از ساختمان اسکلت فلزی حمید معتمد واقع در شهر کشکسرای

محاسب: مهندس حسین سهرابی -مهندس ناظر: محمد صادق مصطفوی

طراحی و ترسیم:بابک صفرزاده


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 20:33  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

 آبگیری و تلاطم امواج آب سد شهید کلانتری مرند ( معروف به سد انامق)

امسال به رغم کمبود بارش برف زمستانی اکثرا ،احتمال خشکسالی را در اذهان مردم مرند تداعی می کرد ولی ناگهان پس از بارش آخرین برف نفس گیر و پر خسارت و بر قراری سرمای ۷۲ ساعته در منطقه مرند و حومه که باعث از بین رفتن شکوفه های بسیاری از درختان میوه از جمله سیب-زردآلو-گردو-گوجه سبز -هلو-وهمچنین ۷۰درصد شکوفه های درختان آلبالو گردید. اما به طور غیر منتظره پس از عید ۸۹ رحمت الهی به صورت بارشهای مکرر و ممتد باران تا کنون ادامه داشته و اکثر مناطق کوهستانی در مرند پوشش جالب گیاهی به خود گرفته است و تقریبا در شهرمان مرند تا این لحظه حالت آب و هوای مناطق شمالی کشور احساس می گردد. شاید تقدیر الهی بر این بوده و انسان را به یاد این فرضیه دانشمندان می اندازد که اقلیم در سرتاسر جهان در حال تغییر و دگرگونی است و شاید روزی مناطق گرمسیر جهان تبدیل به مناطق سردسیر گردند !!!.تصویر زیر مربوط به تلاطم امواج آب سد انامق مرند بوده که ناشی از آبگیری این سد در اثر بارانهای ممتد منطقه مرند در حوزه آبگیر این سد می باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 19:41  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

روز معلم برعموم معلمان ،

 مخصوصا معلمان و اساتید بزرگوار بنده از دوره ابتدائی تا دانشگاه مبارک باد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 14:33  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصویری جالب از رانش زمین در نزدیکی یک بزرگراه در تایوان

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 12:11  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

ساخت خانه‌های دو متری در چین

در حومه شهر پکن آپارتمانهایی برای اجاره وجود دارند که فقط دو متر مربع مساحت دارند.به گزارش واحد مركزي خبر ساکن یکی از این آپارتمانهای کپسول مانند، جوان بیست و دو ساله ای است که از زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال گذشته بیکار شده و به دنبال شغلی در زمینه موسیقی است که به خاطرش در دانشگاه درس خوانده است.هزینه اجاره این آپارتمان دویست و پنجاه یوآن معادل سی و پنج دلار در ماه است.ون جیائو ساکن این آپارتمان می گوید به دلیل افزایش قیمت مسکن هرگز به فکر خرید آن نیست ضمن این که هزینه اجاره هم پای قیمت مسکن افزایش می یابد.وی می گوید شرایط برای آدمهای فقیر دشوار است ومن اگر کاری پیدا کنم فقط ماهی سه هزار یوآن درآمد خواهم داشت و یک سوم آن بابت اجاره از دستم خواهد رفت و من از این بابت خیلی ناراحت و نگرانم.این بلوک، هشت آپارتمان کپسولی دومتر مربعی دارد که همه آنها فاقد سرویس بهداشتی هستند و ساکنانشان فقط می توانند در آنها دراز بکشند و لپ تاب خود را در کناری قرار دهند.طراح و سازنده هفتاد و هشت ساله این آپارتمانها که یک مهندس است می گوید من این طرح را برای کسانی که از عهده افزایش قیمت مسکن و اجاره برنمی آیند پیاده کرده ام.قیمت مسکن شهری در چین در سال گذشته منتهی به ماه مارس یازده و هفت دهم درصد افزایش یافت و اقتصاددانان می گویند مقامات رسمی آمار دقیقی درباره افزایش قیمتها نمی دهند.جمعیت افراد بالای بیست سال فارغ التحصیل شده که به دنبال اسکان در آپارتمانهای ارزان هستند به یک میلیون نفر بالغ می شود که ده درصد از آنان در پکن هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 12:2  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

در پی اجابت یک درخواست از سوی استاندار و مسئولین محلی

تقدیر و تشکر اهالی محل از استاندار محترم و مسئولین اداره برق شهرستان مرند

همانگونه که قبلا درخواستی از سوی اینجانب و با امضای  بنده در مورخ ۲۱ اسفند ۸۸ از استاندار محترم جناب دکتر بیگی در خصوص صدور دستور جابجائی تیر برقهای سرگردان و مانده در وسط معبر ۱۰ متری کوچه لیل آباد داشتم ، خوشبختانه با دستور صریح ایشان مبنی بر حل مشکل توسط ادراه برق مرند روز ۱۴ فروردین ۸۹ جهت پی گیری جواب این نامه به حضور محترم جناب هاتفی معاون محترم اداره برق مرند رفتم و با ارجاع این نامه به مهندس یوسف صالحی ایشان روز ۱۴ فروردین ۸۹ در محل مورد نظر حاضر و به بررسی امکان فنی موضوع پرداخته و انجام آنرا امکان پذیر و مثبت ارزیابی نموده و در مورخ ۳۰ فرودین ۸۹ اقدام به جانمایی و حفاری محل های جدید تیر برقها نموده و در مورخ ۱ اردیبهشت ۸۹ عملیات تیر گذاری شروع گردید و متعاقب آن در مورخ ۱۴ اردیبهشت ۸۹ عملیات  انتقال سیم ها و انشعابات از تیرهای قدیمی به جدید توسط کارکنان خدوم اداره برق مرند به سر پرستی مهندس یوسف صالحی صورت گرفت. جا دارد که از ریاست محترم اداره برق مرند جناب مهندس سیار و مهندس هاتفی و مهندس یوسف صالحی و کلیه کارکنان در این بخش به خاطر حسن ظن نسبت به این موضوع و اقدام سریع ایشان تشکر و قدردانی ویژه از طرف خودم و کلیه ساکنین محل و استفاده کنندگان از این معبر ، نموده باشم.جهت دیدن نامه مرتبط با این موضوع روی عبارت قرمز کلیک کنید.دیدار مهندس محمد صادق مصطفوی برای حل مشکل تیرهای برق واقع در مسیر با استاندار آ-شرقی        تصویر زیر مربوط به تیرهای قبلی و جابجا شده است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 18:27  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

طراحی واجرای یک ویلای جالب و بی نظیر

 توسط  بنده وآقای جواد علیپور داخل یک استخر آب در داخل یک باغ زیبا

برای یک شهروند خوش ذوق مرندی در یکی از باغات مرند

طرح زیر برای اجرائی شدن آماده سازی می گردد و کاملا جنبه عملیاتی داشته و در حال حاضر با ظرافت خاصی در یکی از باغات مرند مرحله به مرحله در حال اجرا شدن است . زحمات طراحی و فضاسازی آن را مهندس مصطفوی و یک جوان دیگر خوش ذوق مرندی به نام جواد علیپور که ید طولائی در طراحی نقشه های مهندسی در مرند دارند را به عهده دارند. البته در اجرائی نمودن و سایر موضوعات فنی این طرح و پیمانکار خوش سلیقه و جوان مرندی جناب آقای طباطبائی و اکیپ همراه نیز با ایشان همراه و هم قدم هستند و امیدوارم درمسیر اجرای این طرح سربلند بیرون آئیم.بعدا  اطلاعات و مطالب بیشتری را در این مورد خواهم نوشت.تصاویر زیر و ادامه مطلب مربوط به این طرح را حتما ببینید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 21:33  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

پس از هفته ها جلسه ونشست و برخاست، گروه ۱+۵ که با حضور آقایان مهندسا ن

 ( مددی-میری اقدم -آخوندی-حسن بگلو-عادلی +کاظمپور)برگزار گردید.

سر انجام مهندس علی حسن بگلو مجددا به عنوان رئیس دفتر نمایندگی مرند انتخاب شد

بر اساس اطلاعات رسیده از منابع موثق و بر اساس تصمیم دیشب هیات رئسیه محترم دفتر نمایندگی مرند که در پشت درهای بسته و با حضور اکثریت قاطع اعضاء منتخب هیات رئیسه ویک عضو علی البدل  هیات اجرائی در محل دفتر نمایندگی سازمان بر گزار گردید ، آقای مهندس علی حسن بگلو برای بار سوم و با اکثریت آراء مجددا به عنوان رئیس دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی مرند انتخاب و آقای مهندس حاج میر علی میری اقدم نیز به عنوان نایب رئیس دفتر نمایندگی برگزیده شدند . در این جلسه یکی از اعضای علی البدل نیز حضور داشتند .شایان ذکر است که انتخاب رئیس دفتر نمایندگی در این دوره دارای کش و قوسهای جالب وفراموش ناشدنی است به طوری که هیچ کس تا این لحظه انتظار چنین تاخیر و نتیجه ای نبود.برای منتخبین این دوره که مسئولیت خطیری در پیش رو دارند ، آرزوی موفقیت داریم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 9:33  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصاویری از اندرونی و بیرونی مسجد تاریخی کبود تبریز

واثر زلزله مهیب و مخرب سال ۱۱۹۳ ه-ق بر آن

بنای تاریخی مذهبی مسجد کبود از آثار ارزشمند دوره قراقویونلو می باشد که به دستور جهانشاه که شهر تبریز را پایـتخت خود قرار داده بود و به ســــرکــــاری عزالدین قاپوچـی بنا گردیــده و با استنــــاد به کتــیبه برجسته ســـر درب به سال 870 ه.ق ساختمان آن به اتمام رسیده است.سلــطنت جهــانشاه از سال 839 ه.ق آغـاز و تا 872 ه.ق ادامـه داشت که وی به دست اوزون حسن از طایفه آق قویونلو کشته شد و بساط اقتدار حـکومتی وی که از آسیای صغیر تا خلیج فارس و هــرات و ماوراالنهر گــسترده شده بـود برچیده شد.بنای اصـلی در مقام مـسجد مقـــبره، دارای صحـن وســیعی بـوده کــه در آن مجـــموعه ای از ســـاختمان ها از جمــله مدرســه و حمام و خــانقاه و کتابــخانه و... ساخته شده بود که متأسفانه آثاری از آنها به جا نمانده است .خصوصیت بارز و شهرت وافر مسجد کبود با معماری ویژه تلفیــقی و اعـــجاب انگیز آن .......لطفا ادامه مطلب را بخوانیم

1

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۹ساعت 11:43  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

ساختمانی بتن آرمه و زیبا در مرحله سفت کاری در ورودی شهرک ولیعصر تبریز

و مربوط به تعاونی مخابرات استان 

و با رعایت اصول مقاوم سازی در دیوارهای پیرامونی آن با پروفیل نبشی .

تصاویر زیر مربوط به شهر تبریز و یکی از مراحل حساس اجرای فریم سازه نگهدارنده تیغه ها و دیوارهای بیرونی یک برج ۲۰ طبقه مباشد که به خوبی و زیبایی خاصی به مرحله اجرا در آمده است.متاسفانه در شهر مرند به ندرت و خیلی کمتر سازندگان محترم اقدام به نبشی کشی تیغه های مشرف به معابر و نماهای ساختمان می کنند و گاها دیده شده که حتی در یک ساختمان بالای ۱۵ طبقه !!؟ این موضوع در سمت نمای خیابان نیز رعایت نشده است که در صورت بروز زلزله ای احتمال خطر ریزش دیوار ها به معابر و سایر خطرات جانی و مالی را به دنبال خواهد داشت.که مسئولیت آن بر عهده دست اندرکاران ساختمان خواهد بود.و مهندسین ناظر حداقل بایستی در این خصوص با دادن اخطار و یا نوشتن توقف عملیات و ثبت آن در شهرداری خود را از این خطرات آینده تبرئه نمایند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 19:30  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

ساختمانی بتن آرمه ومثلا مقاوم در برابر زلزله در شبستر

و رویای بر باد رفته توسط دودکشها و احداث دیوار و جاسازی دودکشها در درز انقطاع

یک ساختمان ۵ طبقه در مرند

ساختمان بتن آرمه زیر در ورودی شبستر از سمت صوفیان ساخته شده است . به طوری که مشاهده می شود در ضلع غربی این ساختمان عبور دودکش های متعدد شاید متوسط حدود بیست عدد دودکش، باعث پارگی و گسست اتصال مناسب عناصر تیرها مخصوصا بتن گردیده است که در صورت بروز زلزله بسیار خطرناک خواهد بود . سازنده به جای استفاده از فضاهای داخلی ساختمان برای تردد دودکشها ترجیح داده است آنها را بر خلاف آئین نامه های جاری کشور از میان عناصر اصلی و سازه ای همچون تیرها عبور دهد.رویای مقاومت این ساختمان در برابر زلزله از هم اکنون بر باد رفته تلقی می گردد.درمشاهده ادامه مطلب خواهید دید که در مرند نیز یک سازنده خوش ذوق با ابتکاری عجیب در فضای درز انقطاع با احداث دیواری به ارتفاع حدود ۱۵ متر و جاسازی دودکشها در داخل این دیوار ، روی سازنده شبستری و مجموعه همکارانش را کمی سفید کرده است !!! البته بنده مالک و  پیمانکار و  مهندس ناظر این دو ساختمان را نمی شناسم و با آنان کدورت و پدر کشتگی خاصی ندارم و هدف ما ارتقاء کیفیت در ساخت و ساز در شهرمان است و امیدواریم به دل نگیرند. بنده زمانی که گذرم به شبستر و یکی از خیابانهای مرند افتاده بود تصاویر این ساختمانها در شکار دوربین موبایلم قرار گرفت.حتما ادامه مطلب را خوانده و تصاویر ساختمان مرندی را ملاحضه بفرمائید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:18  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

نظریه مهندس فخرالدین قهرمانی در خصوص پل روگذر خیابان جلفا 

و جوابیه مهندس مصطفوی به ایشان

 مسئول این شاهکار مهندسی کیست؟؟ این پل درست در پیچ احداث شده است.  اولاً قسمت خروجی  قوس و شیب تندی دارد ثانیاً تک بانده و تنگ است.آیا این پل هم مانند پل ساخته شده در رشت یکی از اشتباهات مهندسی می باشد؟چه کسانی مسئول تصادفات سالیانه نقل شده از مردم در این پل می باشند؟؟مشاور،یا پیمانکار؟ برای امتحان، یک بار روز پنج شنبه(ترجیحاً زمستان) روی این پل رانندگی کنید تا وحشت جان شما را فراگیرد. مردم قضاوت خواهند کرد.به زودی با مهندس مصطفوی(سرپرست کارگاه در زمان ساخت پل) دیدار خواهم کرد تا اطلاعات جامعی در این مورد در اختیار من قرار دهدتا ببینیم آیا واقعاً کسی مقصر بوده است یا شرایط زمین های دوروبر و محدودیت ها اجباراً به این طرح منجر شده است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۶ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:19  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

جلوه هایی زیبا و تصاویر به یاد ماندنی از سیزده بدر سال 1389 در مرند

ورودی روستای تازه کند آخوند در مرند و گاری مزین به چادر

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ فروردین۱۳۸۹ساعت 9:12  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

تصاویر بخشی از آثار تاریخی موجود در موزه تبریز


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۲ فروردین۱۳۸۹ساعت 20:0  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

سوخت قندرقا و حمام تاریخی شیخ سلماس

اخیرا توفیق حاصل شد در فراغت ایام عید از شهر سلماس دیدن کردم و در این بین چشمم به یکی از آثار تاریخی این شهر یعنی حمام شیخ سلماس و به سال تاسیس 1309 یعنی با قدمت 80 ساله  افتاد و برای دیدن آن به داخل آن وارد شدم  و در بررسی فضاهای داخلی آن فردی بومی به نام آقا مهدی مرا با یک شخصی به نام رضا مهر طلب  و ساکن آقا اسماعیل و متولد 1313 و 76 ساله آشنا نمود و ایشان نیز توضیحات کاملی از نحوه استفاده از فضاهای داخلی حمام شیخ دادند . جالبتر این بود که آقا ی مهر طلب تامین کننده سوخت قندرقا برای این حمام بودند  که نوعی گیاه میله ای مانند بوده و در منطقه خاصی از سلماس به وفور یافت می شد و برای گرم کردن آب این حمام مورد استفاده قرار می گرفت. توضیح این نکته ضروری است که در مناطقی از شهرستان مرند از جمله روستای میاب در قدیم از گیاه قندرقا که با همین اسم نیز استعمال می گردید برای درست کردن کلاه های هرمی شکل و یا بافتن پالان الاغ استفاده می شد . عکس زیر مربوط به همین آثر تاریخی سلماس بوده و در آن آقای رضا مهر طلب را مشاهده می کنید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۱ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:21  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  | 

خسارت سنگین برف و سرمای 27 اسفند 88 به درختان میوه و کشاورزان مرندی

عصر روز ۲۷ اسفند سال ۱۳۸۸ با شروع چهارمین و سنگین ترین بارش برف در انتهای سال متاسفانه شامگاه همان روز و مقارن با  ایام عید نوروز شهر مرند برای دومین سال متوالی شاهد هوایی بسیار سرد و زمستانی بود و در اثر سرمای شدید شبانه ،اکثر درختان میوه از جمله زرد آلو و گوجه سبز و غیره همانند سال قبل در سطح باغات شهرستان مرند دچار سرما زدگی شدید شده و شکوفه های آنها کاملا از بین رفتند. البته در بعضی از مناطق سرد سیر این شهرستان مانند روستای میاب و بابره تین و هرزند عتیق به علت شکوفه نکردن این قبیل درختان هیچ گونه اسیبی به درختان میوه وارد نیامده است .تصاویر مربوط به نمونه ای از درختان آسیب دیده در حاشیه سد شهید کلانتری و شهر مرند می باشد .همچنین در تصویر دیگری در ادامه مطلب آدم برفی ساخته شده توسط کودکان مرندی را مشاهده می کنید.

باغی در کنار سد شهید کلانتری که دچار سر مازدگی شدید شده.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 19:53  توسط مهندس محمد صادق مصطفوی  |